Słowniczek pojęć

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi pojęciami związanymi z tematem gastrologii! Poniżej znajduje się lista zagadnień wraz z ich krótkimi opisami.

  • Jak uchronić się przed rakiem jelita grubego?

    Poddawać się badaniom profilaktycznym. Optymalnym sposobem jest wykonywanie pełnej kolonoskopii przynajmniej raz na 10 lat. Badanie to pozwala nie tylko na wczesne wykrycie zmian, ale w wielu przypadkach na ich endoskopowe usunięcie w czasie badania!

    Jeśli przekroczyłeś 50. rok życia, a zwłaszcza jeśli ktoś z krewnych chorował na raka jelita grubego, rozpocząłeś wyścig z rakiem. Nie trać czasu! Poddaj się kolonoskopii, badaniu, które może uratować Twoje życie!

  • Fakty na temat raka jelita grubego

    W Polsce co roku na raka jelita grubego zapada około 13 tysięcy osób. U większości nowotwór rozpoznawany jest zbyt późno. Wyniki leczenia w Polsce należą do najgorszych w Europie (odsetek wyleczeń wynosi w Polsce ok. 25%, a w Europie Zachodniej do 60%). Wyniki leczenia raka wykrytego we wczesnym stadium są bardzo dobre – terapia daje pełne wyleczenie w 90% przypadków. Rak jelita grubego w początkowych stadiach nie daje objawów. Nie ma żadnych dolegliwości, niczego niepokojącego się nie zauważa.
    Kiedy pojawią się objawy może być za późno!

  • Jak wygląda przygotowanie do badania?

    Aby wnętrze jelita było dobrze widoczne, konieczne jest oczyszczenie jelita ze stolca. Przygotowanie odbywa się w przeddzień badania i polega na wypiciu 3-4 litrów wody, najlepiej mineralnej niegazowanej, ze środkiem czyszczącym.

  • Kolonoskopia

    Jest to badanie endoskopowe jelita grubego, podczas którego giętkim i długim instrumentem (tzw. kolonoskopem) możliwe jest obejrzenie wnętrza całego jelita grubego. Dodatkowo istnieje możliwość bezbolesnego usuwanie stanów przedrakowych – polipów. Czas badania zwykle nie przekracza 15 minut, czasem wydłuża się do 30 minut. Jeśli badanie wykonuje doświadczony lekarz, pacjent nie odczuwa większych dolegliwości poza uczuciem parcia i wzdęcia brzucha. Sporadycznie bywa bolesne, szczególnie u osób ze zrostami wewnątrz jamy brzusznej. Wówczas możliwe jest znieczulenie.