Program badań przesiewowych
Program Badań Przesiewowych Dla Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego
KOLONOSKOPIA JEST BEZPŁATNA,
W ramach Programu bezpłatnie wykonywane jest endoskopowe badanie jelita grubego (kolonoskopia) u osób między 50 a 65. rokiem życia, bez istotnych objawów choroby jelita grubego a także u osób od 40 roku życia jeżeli w rodzinie występował rak jelita grubego. Kwalifikacji do programu przeprowadza się poprzez przeprowadzenie ankiety kwalifikacyjnej do programu.
BADANIE W RAMACH PROGRAMU MOŻNA UMAWIAĆ POPRZEZ ZGŁOSZENIE SIĘ DO REJSTRACJI I WYPEŁNIENIE ANKIETY – PONIEDZIAŁEK, WTOREK ,ŚRODA oraz PIĄTEK GODZINY 8-19
BADANIE PROFILAKTYCZNE ORAZ PREPARAT DO PRZYGOTOWANIA SĄ BEZPŁATNE
Kryteria wykluczenia z programu:
- kolonoskopia wykonana w ciągu ostatnich 10 lat
- objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego
Fakty na temat raka jelita grubego.
W Polsce co roku na raka jelita grubego zapada około 13 tysięcy osób. U większości nowotwór rozpoznawany jest zbyt późno. Wyniki leczenia w Polsce należą do najgorszych w Europie (odsetek wyleczeń wynosi w Polsce ok. 25%, a w Europie Zachodniej do 60%). Wyniki leczenia raka wykrytego we wczesnym stadium są bardzo dobre – terapia daje pełne wyleczenie w 90% przypadków. Rak jelita grubego w początkowych stadiach nie daje objawów. Nie ma żadnych dolegliwości, niczego niepokojącego się nie zauważa.
Kiedy pojawią się objawy może być za późno!
Jak uchronić się przed rakiem jelita grubego?
Poddawać się badaniom profilaktycznym. Optymalnym sposobem jest wykonywanie pełnej kolonoskopii przynajmniej raz na 10 lat. Badanie to pozwala nie tylko na wczesne wykrycie zmian, ale w wielu przypadkach na ich endoskopowe usunięcie w czasie badania!
Jeśli przekroczyłeś 50. rok życia, a zwłaszcza jeśli ktoś z krewnych chorował na raka jelita grubego, rozpocząłeś wyścig z rakiem. Nie trać czasu!
Poddaj się kolonoskopii, badaniu, które może uratować Twoje życie!
Zapoznaj się z terminami związanymi z zagadnieniem w słowniczku pojęć